Historia szkoły

Pisać historię szkoły jest rzeczą trudną i odpowiedzialną, tym bardziej historię placówki dydaktyczno – wychowawczej o tak bogatej tradycji.
Kroniki szkolne prowadzone systematycznie od początków szkoły, w których zapisano najważniejsze wydarzenia z życia szkoły okazały się niezwykle pomocne.
Warto wspomnieć o fakcie, iż dwie osoby napisały prace magisterskie o tej placówce. Pierwszym był Leszek Kołodyński – absolwent, który opisał działalność szkoły w latach 1976 - 1986; drugą osobą była Anna Ślotała – nauczyciel, opisująca powstanie i działalność szkoły w latach 1976 - 2001, a więc jej 25-lecie istnienia.

Czytaj więcej: Historia szkoły

Hymn szkoły

Przykładowa grafika

Warszawianka 1831 roku (fr. La Varsovienne) - polska pieśń hymniczna, zaczynająca się od słów "Il est levé voici le jour sanglant...".  Została napisana w języku francuskim przez narodowego poetę Francji Casimira François Delavigne'a pod wpływem wydarzeń powstania listopadowego. Autorem najbardziej znanego polskiego przekładu był poeta i historyk Karol Sienkiewicz, brat dziadka Henryka Sienkiewicza. Muzykę skomponował Karol Kurpiński. Prapremiera pieśni miała miejsce 5 kwietnia 1831 roku w Teatrze Narodowym w wolnej od Rosjan Warszawie, orkiestrą dyrygował sam kompozytor. Pieśń od początku cieszyła się wielką popularnością.

Czytaj więcej: Hymn szkoły

Karol Kazimierz Kurpiński

Urodził się 6 marca 1785 we Włoszakowicach (Wielkopolska), zmarł 18 września 1857 r. w Warszawie, dyrygent, pedagog i kompozytor. Gry na klawikordzie, skrzypcach i organach uczył go początkowo ojciec, organista kościoła parafialnego we Włoszakowicach. 1797 Kurpiński objął posadę organisty w Sarnowie. Po trzech latach wyjechał do Galicji, zaangażowany jako drugi skrzypek do kwartetu starosty F. Polanowskiego w Moszkowie. Po likwidacji kwartetu został nauczycielem gry fortepianowej u baronostwa Rastawieckich. 1810 przybył do Warszawy, zaangażowany przez W. Bogusławskiego na stanowisko drugiego (obok Elsnera) kapelmistrza w Teatrze Narodowym. Po zrzeczeniu się przez Elsnera kierownictwa Opery Warszawskiej został w 1824 jej dyrektorem; funkcję tę pełnił do 1840.

Czytaj więcej: Patron szkoły